AFTY – Jak sobie pomóc?

przez Agnieszka Kobyłka Dziki

 

 

 

 

 

 

Afty, afty, afty! Kto ich nie zna, Kto ich nie doświadczył ręka do góry??!  Myślę, że prawie każdy! Jak nie wszyscy na pewnym etapie naszego życia.

Temat leczenia wydaje mi się  w tym przypadku ważniejszy z powodu potrzeb czytelniczych niż pisanie dłuuuugiego tekstu o przyczynach ich występowania.

Dlaczego?

Otóż dlatego, że tak naprawdę jednoznaczny mechanizm ich powstawania nie został wyjaśniony. Znana natomiast jest obszerna lista czynników je wywołujących. Tak naprawdę w diagnostyce ważny jest CAŁY PACJENT:) Nie zrozumcie mnie źle, zawsze ważne jest holistyczne podejście do sprawy, jednak w tym przypadku szczególnie, ponieważ afty mogą powstawać zarówno na skutek chorób towarzyszących, o których jeszcze nie wiemy, na skutek powtarzających się zachowań czy też nietolerancji pokarmowych. Także temat zawsze jest szeroki, a niestety w większości pacjenci te zmiany skórne leczą sami skupiając się tylko na szybkim zagojeniu, uśmierzeniu bólu i wytrwaniu do kolejnego nawrotu. W związku z powyższym temat przyczynowy odkładam na drugie miejsce i zabieram się do udzielenia pomocy:)

LECZENIE:

W większości przypadków Afty przybierają postać tzw. zmian mniejszych ( Minor Typ), które goją się samoistnie w przeciągu 7-14 dni. Ich ilość przekłada się bezpośrednio na bolesność i dyskomfort. Dlatego też pomimo “samowyleczenia”, które przychodzi z czasem, szukamy pomocy.

Tutaj warto też wspomnieć, że typ Minor to zazwyczaj zmiany skórne powstające na skutek zmian hormonalnych, predyspozycji genetycznej, przewlekłego drażnienia lub w reakcji na stres czy permanentny brak wystarczającej ilości snu.

Jaki z tego wniosek? Niezbyt optymistyczny, tzn., że tak naprawdę nie unikniemy ich powstawania oraz nawrotów, ponieważ skłonności nie zmienimy, na styl życia czasem nie mamy wpływu, a stres towarzyszy nam codziennie. W leczeniu sięgamy po preparaty łagodzące OBJAWY, nie PRZYCZYNĘ. Warto o tym napisać, ponieważ podstawą dialogu lekarz – pacjent musi być szczerość i zrozumiałe wyjaśnienie procesu chorobowego. Zjawiska,  które są zrozumiałe wywołują mniejszy poziom stresu, łatwiej nam stawić im czoła!

 

CO OPRÓCZ LEKÓW?

HIGIENA JAMY USTNEJ:

 • używamy miękkich szczoteczek do zębów
 • unikamy płynów do płukania jamy ustnej z alkoholem
 • kontrolujemy ubytki próchnicze! Leczymy – Profilaktyka
 • regularnie, moim zdanie optymalnie co 6 mc usuwamy kamień nazębny. Zbyt duże nagromadzenie płytki nazębnej moze prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych dziąseł
 • jeśli nosimy aparat ortodontyczny, staramy się na wystające – drażniące błonę śluzową elementy, szczególnie na noc, nakłdać wosk ortodontyczny

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko w trakcie leczenia obecnych zmian aftowych, ale odgrywa rolę w zapobieganiu nawrotów!

POKARMY:

 • staramy się unikać potraw gorących, pikantnych czy też bardzo słonych – drażnienie zmian zapalnych
 • na czas leczenia ograniczamy spożycie alkoholu – wysusza błonę śluzową, w związku z czym jest bardziej podatna na uszkodzenia
 • wzbogacamy posiłki o jogurty naturalne ( bakterie probiotyczne), pokarmy zawierające dużo cynku ( pestki dyni, słonecznika, czosnek czy też jaja). Jeśli mamy częste problemy z chorobami skóry i błon śluzowych to warto regularnie dostarczać cynk wraz z pożywieniem

 

LEKI:

ANTY – DROBNOUSTROJE czyli Odkażanie BARDZO WAŻNE, NADRZĘDNE

Afta to zazwyczaj płytkie owrzodzenie, nadżerka czyli uszkodzona błona śluzowa, której środowisko może ulec nadkażeniu bakteryjnemu!

 • CHLORHEKSYDYNA – bardzo wdzięczna substancja

silne działanie ODKAŻAJĄCE  przy dobrej tolerancji – nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Z przewodu pokarmowego wchłania się nieznacznie. Warto, aby w leczeniu aft nie została pominięta.

Forma: najczęściej płyn do płukania jamy ustnej, rzadziej jako żel stmatologiczny

 • OKTENIDYNA – silna substancja o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym

Większość z nas zna zapewne Spray “Octenisept” do dezynfekcji ran. Jest on stosowany na błony śluzowe, jednak przy jego dość gorzkawym smaku i zaleceniu: NIE POŁYKAĆ wątpię, że znajdzie entuzjastów w tym obszarze leczenia.

 • SZAŁWIA LEKARSKA

Ziołolecznictwo jest znane od wieków. Mięta, Melisa, Rumianek, Koper włoski czy Szałwia zawsze znajdą się u mnie w domu. Po pierwsze uwielbiam je stosować jako zamiennik dla czarnej herbaty, po drugie każde z tych ziół ma swoje niepowtarzalne działanie.

Szałwia lekarska ma specyficzny smak i będzie raczej służyć do płukania jamy ustnej niż jako regularnie wypijany napój. Osoby ze skłonnością do Aft powinny min 2x tydzień profilaktycznie przepłukać jamę ustną naparem z szałwi lekarskiej.

Szałwia swoje działanie zawdzięcza przed wszystkim obecności flawonoidów o działaniu przeciwzapalnym oraz witaminie A, która będzie przyśpieszać procesy regeneracyjne.

Napar zawsze sporządzamy świeży! Chodzi nam przecież o działanie odkażające, czego nie osiągniemy stosując specyfik kilkudniowy:)

Sposób myślenia: Ha! Przygotuję silniejszą miksturę to szybciej zadziała!, również nie jest dobry. Wysokie stężenie może dodatkowo zadrażnić błonę śluzową i przyczynić się do powstania nowych zmian zapalnych lub nasilić obecne.

WAŻNE: Wyciągi roślinne mogą powodować tymczasowe przebarwienia płytki nazębnej, które zazwyczaj ustępują po umyciu zębów. Jeśli nosimy aparat ortodontyczny, szczególnie kryształowy warto zwrócić na to uwagę.

Forma: Zioła do zaparzania w saszetkach, często w połączeniu z TYMIANKIEM( działanie przeciwzapalne) i MIĘTĄ PIEPRZOWĄ

( działanie bakteriobójcze)

 • SALICYLAN CHOLINY – działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wykazuje SŁABE działanie przeciwdrobnoustrojowe w preparatach do stosowania miejscowego

ANTY – DRAŻNIENIE, ANTY – BÓL

W ten sposób będą działały najczęściej produkty w postaci żelu oraz pasty.Tworzą one na powierzchni zmiany charakterystyczną powłokę, dzięki czemu zapewniona jest  izolacja od czynników mechanicznych oraz śliny. Przyśpiesza to proces gojenia. Jednak sama w sobie postać żelu nie jest najważniejsza. Liczy się połączenie substancji aktywnych, aby przy pomocy jednego preparatu rozprawić się z zakażeniem, bólem i przyśpieszyć gojenie.

Także poniższe zestawienie to zbiór preparatów na Afty, które możemy otrzymać w aptece bez recepty.

W FORMIE ŻELU:

 • Urgo, żel na afty i drobne rany w jamie ustnej, 6 ml

Opatrunek żelowy zawierający pochodne kwasów karboksylowych. Moim zdanie ma głównie zadanie barierowe, zawarte kwasy karboksylowe wykazują słabe działanie przeciwzapalne, plus brak odkażania! Pacjenci z alergią na pochodne salicylanów powinni zrezygnować z tego produktu.

 • Sachol Aftigel, żel, tubka, 12 ml

Zawiera w składzie dwa słodziki syntetyczne: ASPARTAM I ACETCULFAM – K – jestem na NIE

Witamina E, Ekstrakt z Aloesa oraz Gliceryna  –  raczej słabe działanie, głównie łagodzące i regenerujące

 • Sachol ( 87,1 mg + 0,1 mg)/g, żel stomatologiczny, 10 g

Preparat w moim odczuciu ze względu na skład lepszy od SACHOL AFTIGEL. Zawiera chlorek cetalakoniowy oraz salicylan choliny. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające i przeciwbólowe.

NIE STOSUJEMY: U dzieci do lat 3 oraz przy NADWRAŻLIWOŚCI NA POCHODNE SALICYLANÓW!

****Nie ma badań dotyczących wchłaniania salicylanu choliny po miejscowym zastosowaniu na błony śluzowe jamy ustnej. Stosowanie salicylanów (pochodnych kwasu salicylowego) jest przeciwwskazane u kobiet w III trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży stosowanie preparatu jest możliwe tylko na zlecenie lekarza, w przypadku gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
Salicylan choliny przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią.

 • Dezaftan, żel do stosowania w jamie ustnej, 8 g

Hmmm..Bardzo słaby skład, jedyną substancją zasługującą na wspomnienie jest Pantenol o działaniu regenerującym. ODKAŻANIA BRAK.

 • Anaftin, żel, 8 ml, ( dostępny również w formie płynu i spray- u)

Ten sam przypadek: HIALURONIAN SODU I WYCIĄG Z ALOESA – działanie typowo regenerujące. Dla niewielkich zmian bez dużego ryzyka nadkażenia może się sprawdzić

 • Lips, żel na afty, 10 ml ( dodatkowo forma tabletek, żelu, sztyftu i maści)

CIEKAWA PROPOZYCJA. Produkt ma status Kosmetyku, ale z dobrym składem.

Zawiera Chlorheksydynę w odpowiednim stężeniu dla błon śluzowych, ekstrakt z Szałwi lekarskiej, Glicerynę oraz witaminę B2 i B12.

Dobry preparat do stosowania profilaktycznego przy noszeniu aparatu ortodontycznego, protezy ( żel, płyn) czy też nawracającym zapaleniu kącików ust ( maść, sztyft)

 • SeptOral med, żel stomatolgiczny, 20 ml

Chlorheksydyna plus Kwas hialuronowy – dobry duet w żelu.

 

FORMA PASTY:

 • Solcoseryl, pasta do stosowania w jamie ustnej, 5 g

Ten preparat najczęściej podawaliście w ankiecie na Instagramie jako Wasz nr.1

Aktualnie z tego co udało mi się dowiedzieć są braki na hurtowniach aptecznych.

Substancją czynną preparatu jest bezbiałkowy dializat zawierający liczne składniki o małej masie cząsteczkowej (do 5000 Daltonów) pochodzące z surowicy i komórek krwi cieląt. Oznacza to, że znajdziemy tam zapewne liczne czynniki wzrostowe, które mają bardzo dobre działanie regenerujące. Przypuszczam, że działanie to nie kończy się w momencie zaprzestania aplikacji tylko nadal następuje stymulacja odnowy kolagenu, a co za tym idzie nasza błona śluzowa będzie odporniejsza na czynniki ją uszkadzające.

Preparatu nie stosujemy u dzieci.

W FORMIE PŁYNU:
 • Aphtin 200 mg/g, płyn do stosowania w jamie ustnej, 10 g

1 g płynu zawiera: boraks 200mg oraz substancję pomocnicza: glicerol 85%.

Napewno za tym preparatem przemawia jego cena – jest bardzo tani. Substancją aktywną jest  20% roztwór tetraboranu sodu – Boraks w glicerynie. Stosowany jest od bardzo dawna, wykazuje działanie silnie przeciwgrzybicze i odkażające, dlatego może być stosowany w leczeniu aft i pleśniawek.

Pojawiły się doniesienia, na temat neurotoksyczności kwasu borowego. Wszystko zależy jednak od dawki. Boraks w Aphtinie jest rozpuszczony w glicerynie, która ma za zadanie uniemożliwić mu wchłanianie i działanie ogólnoustrojowe.

Przygotuję kolejny post z analizą dostępnych badań na temat szkodliwości tetraboranu sodu niebawem. Na chwilę obecną, zważywszy, że skóra dziecka, szczególnie do około 2-3 roku życia charakteryzuje się większą przepuszczalnością dla substancji aktywnych, osobiście nie stosowałabym tego specyfiku u dzieci w leczeniu pleśniawek czy aft.

 • Dentosept A płyn
 • Dezaftan Fresh, płyn

Skład dobry, jednak raczej jako uzupełnienie terapii preparatem miejscowym w postaci żelowej

FORMA SPRAY DLA DZIECI:

 • Dentosept A Mini, spray, 30 ml

Preparat dla dzieci do leczenia aft i może być pomocniczo w kuracji pleśniawek.

Oktenidyna – działanie antybakteryjne i PRZECIWGRZYBICZE ( Pleśniawki)

Gliceryna – nawilża

Pantenol – regeneracja

Olejek miętowy – działanie chłodzące i kojące

JESTEM NA TAK

 

TABLETKI:

Jeśli jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu na szykowanie naparu z szałwii czy też płukanie jamy ustnej kilka razy dziennie, a nakładanie żelu na liczne zmiany wymaga dużo wysiłku i pamiętania aby go zabrać ze sobą, to dobrym rozwiązaniem na początek mogą być tabletki do ssania zawierające zazwyczaj chlorheksydynę i lidocainę.

 

KIEDY UDAJEMY SIĘ DO LEKARZA?

 1. Afty są duże, mnogie, oporne na leczenie, zlokalizowane w tylnej części gardła
 2. Afty są bezbolesne i występują od dłuższego czasu, nie wykazują tendencji do gojenia
 3. Afty mnogie, rozpoczynające się od stadium pęcherzyka, gdy występują u dzieci, szczególnie do około 12 roku życia, ponieważ mogą być objawem pierwotnego zakażenia wirusem HSV1 – opryszczki, które może mieć poważniejszy przebieg.
 4. Zawsze, jeśli objawy nas niepokoją

 

Miłego czytania! Czekam na pytania!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz